Aktualności
Aktualności

Porozumienie pomiędzy ITB i ÉMI
W dniu 29 marca 2023 r. na stoisku ÉMI ÉPÍTÉSÜGYI MINŐSÉGELLENŐRZŐ INNOVÁCIÓS NONPROFIT KFT podczas trwania 41. edycji Międzynarodowej Wystawy Budownictwa - CONSTRUMA 41st International Building Trade Exhibition w Budapeszcie (29.03-02.04.2023 r.) zostało podpisane porozumienie pomiędzy Instytutem Techniki Budowlanej a ÉMI ÉPÍTÉSÜGYI MINŐSÉGELLENŐRZŐ INNOVÁCIÓS NONPROFIT KFT.

II Konferencja Sektorowej Rady ds. Kompetencji w Budownictwie, Warszawa, 20.03.2023
W Warszawie 20 marca 2023 r. odbyła się II Konferencja Sektorowej Rady ds. Kompetencji w Budownictwie, która została zorganizowana przez Partnerstwo projektu Rady: Związek Zawodowy „Budowlani”, Polską Izbę Inżynierów Budownictwa, Instytut Techniki Budowlanej i Konfederacja Budownictwa i Nieruchomości w ramach projektu „Sektorowa Rada ds. Kompetencji w budownictwie; POWR.02.12.00-00-0006/16-01”.

Otwarte zebranie Sekcji Inżynierii Przedsięwzięć Budowlanych KILiW PAN
W dniu 17 marca 2023 r. w siedzibie Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie odbyło się otwarte zebranie Sekcji Inżynierii Przedsięwzięć Budowlanych Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk.

XIV edycja konferencji "Infrastruktura Polska i Budownictwo"
Instytut Techniki Budowlanej objął patronatem honorowym XIV edycję konferencji "Infrastruktura Polska i Budownictwo", która odbędzie się 21 marca br. w hotelu Sheraton Grand Warsaw.

Badanie fasady w dużej skali
Instytut Techniki Budowlanej przeprowadził kolejne badanie fasady w dużej skali, zgodnie z wytycznymi z dnia 18 listopada 2022 r. (rewizja 6) zawartymi w projekcie nowego europejskiego podejścia do oceny parametrów pożarowych fasad.
Badanie na próbce elewacji wentylowanej w formie narożnika o wysokości >8 m i ramionach >3.5x1.8 m potwierdziło kompetencje techniczne ITB w zakresie prowadzenia tego typu badań.

Wiosenna oferta AKADEMII ITB
Zapraszamy do udziału w najbliższych szkoleniach AKADEMII ITB
Beton towarowy
.png )
ITB na Międzynarodowych Targach Techniki Grzewczej, Wentylacji i Klimatyzacji WARSAW HVAC EXPO 2023
Dziękujemy za odwiedzenie stoiska ITB podczas Międzynarodowych Targów Techniki Grzewczej, Wentylacji i Klimatyzacji WARSAW HVAC EXPO 2023, które odbyły się w dniach 1-3 marca 2023 r. w Ptak Warsaw Expo.

Dyrektor ITB wybrany na Prezydenta ENBRI
W dniu 15 lutego 2023 roku dr inż. Robert Geryło, Dyrektor Instytutu, został wybrany na Prezydenta ENBRI (European Network of Building Research Institutes) – Europejskiej Sieci Instytutów Badawczych Budownictwa, która w tym roku obchodzi 35-lecie istnienia. Serdecznie gratulujemy!

Naukowcy ITB trenderami w obszarze modelowania środowiska wewnętrznego budynków
Zespół badaczy z Uniwersytetu Griffith w Australii: Roumi, S.; Zhang, F.; Stewart, R.A. w artykule pt. „Global Research Trends on Building Indoor Environmental Quality Modelling and Indexing Systems—A Scientometric Review”, Energies 2022, 15, 4494 dokonał przeglądu aktualnych globalnych trendów badawczych w obszarze modelowania środowiska wewnętrznego budynków. Instytut Techniki Budowlanej został wyróżniony i wskazany w pierwszej ósemce jednostek badawczych na świecie zajmujących się tą tematyką. Naukowcy ITB – dr hab. inż. Michał Piasecki, prof. ITB oraz prof. dr hab. inż Krystyna Kostyrko – zostali bezpośrednio wskazani na liście badaczy światowych o największym stopniu oddziaływania w tym obszarze i nazwani trenderami obszaru.
-3(1).png )
Nowości wydawnicze ITB
Ukazały się nowe wydawnictwa ITB: Wzmacnianie konstrukcji żelbetowych i murowych. Poradnik. L. Runkiewicz, J. Sieczkowski oraz Projektowanie konstrukcji z betonu z uwagi na warunki pożarowe według Eurokodu 2, P. Turkowski, G. Woźniak.

Porozumienie Wojskowej Akademii Technicznej i Instytutu Techniki Budowlanej
Współpraca naukowo-dydaktyczna w zakresie dyscypliny inżynierii lądowej, geodezji i transportu w obszarze budownictwa to główne założenia porozumienia, które w dniu 10 lutego 2023 r. podpisały Wojskowa Akademia Techniczna i Instytut Techniki Budowlanej.

BUDMA 2023
W dniach 31.01-03.02.2023 r. eksperci Instytutu Techniki Budowlanej odpowiadali na Państwa pytania na stoisku Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Pierwszego dnia targów odbyła się prezentacja dra hab. inż. Michała Piaseckiego, prof. Instytutu na temat deklaracji środowiskowych wyrobów budowlanych. Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem.

Konferencja "Problemy Inżynierii Bezpieczeństwa Obiektów Antropogenicznych"
Instytut Techniki Budowlanej został współorganizatorem V. Międzynarodowej konferencji naukowo-technicznej "Problemy Inżynierii Bezpieczeństwa Obiektów Antropogenicznych" 2023, która odbyła się w dniu 9 lutego 2023 roku w Ministerstwie Rozwoju i Technologii w sali "Pod Kopułą" przy pl. Trzech Krzyży 3/5 w Warszawie.

Podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Państwowym Naukowo-Badawczym Instytutem Konstrukcji Budowlanych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Budownictwa i Mieszkalnictwa oraz Usług Komunalnych Ukrainy (NIISK) a Instytutem Techniki Budowlanej
W dniu 30 stycznia 2023 r. w siedzibie ITB w Warszawie została podpisana umowa o współpracy pomiędzy Przedsiębiorstwem Państwowym "Państwowy Naukowo-Badawczy Instytut Konstrukcji Budowlanych" Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Budownictwa i Mieszkalnictwa oraz Usług Komunalnych Ukrainy (NIISK) a Instytutem Techniki Budowlanej.

Seminarium podsumowujące cykl spotkań regionalnych nt. identyfikacji i prognozowania potrzeb kwalifikacyjno-zawodowych w budownictwie organizowane przez Sektorową Radę ds. Kompetencji w Budownictwie we współpracy ze Związkiem Zawodowym „Budowlani” i Wydziałem Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej
W ramach projektu „Sektorowa Rada ds. Kompetencji w budownictwie; POWR.02.12.00-00-0006/16-02” 26 stycznia br. odbyło się na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej seminarium podsumowujące cykl spotkań regionalnych nt. identyfikacji i prognozowania potrzeb kwalifikacyjno-zawodowych w budownictwie organizowane przez Sektorową Radę ds. Kompetencji w Budownictwie we współpracy ze Związkiem Zawodowym „Budowlani”.

Współpraca między NIISK a ITB
Celem porozumienia jest łączenie wysiłków obydwu jednostek na rzecz współpracy w zakresie wymiany informacji i doświadczeń w realizacji badań naukowych, a także procedury oceny zgodności i oceny technicznej na poziomie krajowym i europejskim.

ITB na stoisku Ministerstwa Rozwoju i Technologii na targach BUDMA 2023
W dniach 31.01-03.02.2023 r. eksperci Instytutu Techniki Budowlanej odpowiadali na Państwa pytania na stoisku Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
Pierwszego dnia targów odbyła się prezentacja dra hab. inż. Michała Piaseckiego, prof. Instytutu na temat deklaracji środowiskowych wyrobów budowlanych. Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem.
Dziękujemy za odwiedzenie Instytutu Techniki Budowlanej podczas targów BUDMA 2023!

Patent dla ITB
Instytut Techniki Budowlanej otrzymał patent na wynalazek pt. "Sposób oznaczania zawartości mikrowółkien polimerowych w kompozytach cementowych", którego twórcą jest dr inż. Filip Chyliński z Pracowni Betonu, Zakładu Konstrukcji Budowlanych, Geotechniki i Betonu

Zmarł profesor Leonard Runkiewicz
W dniu 22 stycznia 2023 roku, zmarł profesor dr. hab. inż. Leonard Runkiewicz - ceniony naukowiec i specjalista inżynierii lądowej, wieloletni pracownik Instytutu Techniki Budowlanej, Politechniki Warszawskiej, Honorowy Profesor Politechniki Lubelskiej, współpracownik wielu polskich uczelni technicznych, działacz społeczny.

Zmarł Profesor Leonard Runkiewicz
W dniu 22 stycznia 2023 roku, zmarł profesor dr. hab. inż. Leonard Runkiewicz - ceniony naukowiec i specjalista inżynierii lądowej, wieloletni pracownik Instytutu Techniki Budowlanej, Politechniki Warszawskiej, Honorowy Profesor Politechniki Lubelskiej, współpracownik wielu polskich uczelni technicznych, działacz społeczny.

Patronat merytoryczny ITB nad MONTERIADĄ 2023
Instytut Techniki Budowlanej objął patronatem merytorycznym kolejną edycję MONTERIADY - pod hasłem: Zadbaj o ciepły dom. Wydarzenie odbędzie się podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA w Poznaniu w dniach 31.01 - 03.02.2023 r.

ITB otrzymał patent na wynalazek
Instytut Techniki Budowlanej otrzymał patent na wynalazek pt. "Sposób oznaczania zawartości mikrowółkien polimerowych w kompozytach cementowych", którego twórcą jest dr inż. Filip Chyliński z Pracowni Betonu, Zakładu Konstrukcji Budowlanych, Geotechniki i Betonu.

Zebranie Sekcji Konstrukcji Metalowych Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN w ITB
W dniu 12 stycznia 2023 r. w Instytucie Techniki Budowlanej odbyło się zebranie Sekcji Konstrukcji Metalowych Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk. W części wykładowej wygłoszono dwa referaty. Pierwszy dotyczył technik pomiarowych oraz obliczeniowych i połączony był z prezentacją skanowania 3D - referat dra hab. inż. Artura Piekarczuka, profesora Instytutu Techniki Budowlanej, drugi był poświęcony opisowi zjawisk zachodzących w stali wskutek formowania na zimno - referat wygłosił dr inż Krzysztof Marcinczak z Politechniki Wrocławskiej.

Nowe wydawnictwa ITB
Ukazały się nowe wydawnictwa ITB: Izolacje wodochronne tarasów. B. Francke, Seria: Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych, część C: Zabezpieczenia i izolacje, zeszyt 4 oraz Zabezpieczenia wodochronne pomieszczeń „mokrych”. B. Francke, Seria: Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych, część C: Zabezpieczenia i izolacje, zeszyt 6.

Oferta AKADEMII ITB
Oferta AKADEMII ITB
Skorzystaj z oferty szkoleń Instytutu Techniki Budowlanej!

Bezpieczeństwo pożarowe pionowych przegród przeszklonych
Efekt skali w ocenie odporności ogniowej

Izolacje wodochronne tarasów
Część C: Zabezpieczenia i izolacje, zeszyt 4

Konstrukcje betonowe i żelbetonowe
Część A: Roboty ziemne i konstrukcyjne, zeszyt 5

Projektowanie konstrukcji z betonu
z uwagi na warunki pożarowe według Eurokodu 2

Spotkanie GDDKiA dotyczące tuneli drogowych
W dniu 7 grudnia 2022 r. przedstawiciele Instytutu Techniki Budowlanej uczestniczyli w spotkaniu Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad dotyczącym realizacji tuneli drogowych. Podczas obrad podsumowano prace Zespołu ds. standaryzacji wymagań na etapie projektowania, budowy, utrzymania i zarządzania tunelami oraz omówiono doświadczenia z oddanych i realizowanych inwestycji.
Ze strony Instytutu w spotkaniu uczestniczyli dr inż. Robert Geryło - Dyrektor ITB, dr Stanisław Łukasik z Zakładu Konstrukcji Budowlanych, Geotechniki i Betonu i dr hab. inż. Wojciech Węgrzyński, prof. ITB z Zakładu Badań Ogniowych.

Bezpieczeństwo pożarowe przegród - monografia w otwartym dostępie
W Wydawnictwach Instytutu Techniki Budowlanej ukazała się w otwartym dostępie (Open Access) kolejna monografia na podstawie obronionego w ITB doktoratu, autorstwa Bartłomieja Sędłaka, pt. Bezpieczeństwo pożarowe pionowych przegród przeszklonych. Efekt skali w ocenie odporności ogniowej.

Warunki Oceny Właściwości Użytkowych Wyrobu Budowlanego
Instytut Techniki Budowlanej wraz z Instytutem Badawczym Dróg i Mostów opracował Warunki Oceny Właściwości Użytkowych Wyrobu Budowlanego WO-KOT-35/01 wydanie 1 "Wyroby / zestawy malarskie do wykonywania zabezpieczeń antykorozyjnych konstrukcji stalowych".
Warunki Oceny WO-KOT-35/01 wydanie 1 są przeznaczone do stosowania przy wydawaniu Krajowych Ocen Technicznych dotyczących wyrobów objętych grupą 35 według Załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 17 listopada 2016 r. w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym.

Kurs Technologia i projektowanie betonu
Pracownia Betonu Zakładu Konstrukcji Budowlanych Geotechniki i Betonu Instytutu Techniki Budowlanej zorganizowała, cieszący się dużą popularnością, kurs Technologia i projektowanie betonu.

Porozumienie pomiędzy Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego a Instytutem Techniki Budowlanej
Podczas spotkania w Multidyscyplinarnym Centrum Badawczym UKSW w dniu 8 grudnia 2022 r. podpisane zostało porozumienie pomiędzy Instytutem Techniki Budowlanej a Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w celu realizacji wspólnych przedsięwzięć, badań lub usług o charakterze akademickim, technologicznym i naukowym.
W imieniu rektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego porozumienie podpisał ks. dr inż. Marek Muzyk, prodziekan ds. infrastruktury, zaś ze strony ITB dokument został podpisany przez dra inż. Roberta Geryło, Dyrektora Instytutu Techniki Budowlanej.

Przedstawiciele europejskich administracji drogowych CEDR gościli w ITB
W drugim dniu obrad 59. posiedzenia Rady Wykonawczej CEDR, organizacji zrzeszającej europejskich zarządców dróg, przedstawiciele CEDR gościli w Instytucie Techniki Budowlanej.
Podczas spotkania w ITB poruszone zostały tematy bezpieczeństwa pożarowego w tunelach - projektowania, doboru rozwiązań i oceny ryzyka.

Seminarium regionalne nt. identyfikacji i prognozowania potrzeb kwalifikacyjno-zawodowych w budownictwie organizowane przez Sektorową Radę ds. Kompetencji w Budownictwie we współpracy z Wydziałem Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej
W ramach projektu „Sektorowa Rada ds. Kompetencji w budownictwie; POWR.02.12.00-00-0006/16-01” 24 listopada br. odbyło się na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej seminarium regionalne nt. identyfikacji i prognozowania potrzeb kwalifikacyjno-zawodowych w budownictwie organizowane przez Sektorową Radę ds. Kompetencji w Budownictwie.
-2.png )
Dr inż. Sebastian Wall wybrany ponownie Przewodniczącym EOTA
W dniu 24 listopada 2022 r. dr inż. Sebastian Wall - Pełnomocnik Dyrektora ds. Strategii Konkurencyjności ITB został ponownie wybrany Przewodniczącym Europejskiej Organizacji ds. Oceny Technicznej (EOTA).
Serdecznie gratulujemy!

Nowości Wydawnicze ITB
Ukazały się nowe wydawnictwa ITB: Konstrukcje drewniane. A. Policińska-Serwa. Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych, część A: Roboty ziemne i konstrukcyjne, zeszyt 4; Konstrukcje betonowe i żelbetowe. L. Runkiewicz, J. Sieczkowski. Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych, część A: Roboty ziemne i konstrukcyjne, zeszyt 5; Instalacje elektryczne, piorunochronne i telekomunikacyjne w budynkach użyteczności publicznej. R. Lenartowicz. Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych, Część D: Roboty instalacyjne elektryczne, zeszyt 2.

Patronat merytoryczny ITB nad konferencją Konstrukcje przeszklone - nowe wyzwania, technologie i badania
Instytut Techniki Budowlanej objął patronatem merytorycznym XXXIX Konferencję Techniczną Konstrukcje przeszklone - nowe wyzwania, technologie i badania, która odbyła się 23 listopada 2022 roku w Warszawie. Konferencja odbyła się w ramach obchodów INTERNATIONAL YEAR OF GLASS 2022.

Dr hab inż. Michał Piasecki, prof. ITB uhonorowany TRENDEREM 2022
Podczas V edycji Kongresu Trendy Energetyczne i I edycji Kongresu Trendy Budowlane przyznano tytuły TRENDERÓW, czyli nagród wręczanych osobom, które posiadają wpływ na zmiany w energetyce i budownictwie oraz dostrzegają potrzeby globalnych zmian w kontekście zrównoważonego rozwoju. Instytut Techniki Budowlanej objął patronatem konferencję Trendy Budowlane 2022, która odbywała się w formie hybrydowej w dniach 15-16 listopada 2022 r.

Konferencja „The ETA route in the new CPR framework”
Konferencja odbyła się jednocześnie stacjonarnie oraz online w dniu 23 listopada 2022 r. Wydarzenie adresowane było do uczestników rynku budowlanego m.in. przedsiębiorców, stowarzyszeń i decydentów z Europejskiego Obszaru Gospodarczego i miało na celu wymianę doświadczeń w uzyskaniu Europejskiej Oceny Technicznej.
Zapraszamy na szkolenie "Wprowadzanie wyrobów budowlanych do obrotu w systemie europejskim i krajowym" - ostatnie wolne miejsca

Seminarium Grupy ds. standaryzacji i certyfikacji pt. „Zapewnianie jakości zgodnie ze standardami międzynarodowymi w procesach szkolenia, walidacji i certyfikacji na potrzeby kwalifikacji zawodowych w budownictwie na przykładzie Raportu nr 2”
21 października 2022 r. odbyło się w siedzibie Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie Seminarium pt. „Zapewnianie jakości zgodnie ze standardami międzynarodowymi w procesach szkolenia, walidacji i certyfikacji na potrzeby kwalifikacji zawodowych w budownictwie na przykładzie Raportu nr 2”. Seminarium zostało zorganizowane przez Grupę ds. standaryzacji i certyfikacji, zaplanowane w ramach Projektu nr WND-POWR.02.12.00-00-0006/16-02 pt. „Sektorowa Rada ds. Kompetencji w Budownictwie”, realizowanego w Programie Operacyjnym Wiedza - Edukacja- Rozwój 2014-2020 współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego - Oś priorytetowa II pt. „Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji”, Działanie 2.12 pt. ”Zwiększenie wiedzy o potrzebach kwalifikacyjno-zawodowych”, mającego na celu utworzenie i funkcjonowanie Sektorowej Rady ds. Kompetencji w budownictwie, przy udziale Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Posiedzenie zarządu ENBRI - Europejskiej Sieci Instytutów Badawczych Budownictwa w ITB
W dniu 25 października br. w siedzibie Instytutu Techniki Budowlanej odbyło się posiedzenie zarządu ENBRI - Europejskiej Sieci Instytutów Badawczych Budownictwa.
24 października br. uczestnicy posiedzenia wzięli udział w wycieczce technicznej na budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Instytut wyróżniony statuetką z okazji 30-lecia RGIB
W dniach 17-18 października 2022 r. w Kajetanach k.Warszawy odbył się IV Kongres ZDROWIE POLAKÓW. W pierwszym dniu obrad, w części poświęconej wyróżnieniu osobistości i instytutów naukowo-badawczych, pamiątkową statuetkę dla Instytutu odebrał prof. dr hab. inż. dr h.c. Lech Czarnecki.
Wyróżnienie z okazji 30-lecia Rady Głównej Instytutów Badawczych dla ITB związane jest z jego działalnością naukową, edukacyjną i organizacyjną.

Patronat ITB nad konferencją Trendy Budowlane 2022
Instytut Techniki Budowlanej objął patronatem konferencję TRENDY BUDOWLANE 2022, która odbyła się w formie hybrydowej w dniach 15-16 listopada 2022 r.
Organizatorem spotkania była GLOBENERGIA.

Nagroda w konkursie referatów sesji posterowej na konferencji KONTRA 2022
Podczas XXII Konferencji Naukowo-Technicznej "KONTRA 2022 - Trwałość budowli i ochrona przed korozją" przedstawiciele z Instytutu Techniki Budowlanej zdobyli NAGRODĘ za zajęcie II miejsca w konkursie referatów sesji posterowej.
Wśród nagrodzonych znaleźli się: Agnieszka Michalik, Filip Chyliński, Piotr Kupisz, Łukasz Zacharski, Waldemar Pichór.
Serdecznie gratulujemy!

Patronat ITB nad V Kongresem Deweloperskim
Instytut Techniki Budowlanej objął patronatem V Kongres Deweloperski, który odbył się 18 października 2022 r. w Poznaniu. Organizatorem spotkania był Polski Związek Firm Deweloperskich.
Tytuł tegorocznej edycji kongresu to „Miasta Jutra”.

Nowości wydawnicze ITB!
Ukazały się nowe wydawnictwa ITB:
- Dobór kabli elektrycznych do zastosowań w budynkach z uwagi na wymagania dotyczące reakcji na ogień. K. Kaczorek-Chrobak, A. Borowy, A. Kolbrecki
- Powłoki malarskie zewnętrzne i wewnętrzne.
- Okładziny i posadzki z płytek ceramicznych.

Patronat honorowy ITB nad XVII Konferencją Naukowo-Techniczną WARSZTAT PRACY RZECZOZNAWCY BUDOWLANEGO
Instytut Techniki Budowlanej objął patronatem honorowym XVII Konferencję Naukowo-Techniczną WARSZTAT PRACY RZECZOZNAWCY BUDOWLANEGO, która odbędzie się w dniach 19-21 października 2022 roku w Cedzynie k. Kielc.

Obchody Jubileuszu 30-lecia Rady Głównej Instytutów Badawczych - uroczyste Posiedzenie Rady Głównej Instytutów Badawczych
W dniu 12 września 2022 roku odbyly się w gmachu Politechniki Warszawskiej uroczyste obchody z okazji 30-lecia powołania Rady Głównej Instytutów Badawczych.

Międzynarodowe sympozjum ENBRI, 5-6 września 2022 r. w Paryżu
W dniach 5-6 września odbyło się sympozjum ENBRI (Europejska sieć insytutów naukowo-badawych budownictwa) dotyczące jakości środowiska wewnętrzego budynków.
Ze strony ITB w sympozjum uczestniczył prof. Michał Piasecki i dr Mateusz Kozicki z Zakładu Fizyki Cieplnej, Akustyki i Środowiska.

Kategoria A dla Instytutu Techniki Budowlanej
MINISTER EDUKACJI I NAUKI decyzją nr 423/206/2022 na podstawie art. 269 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 735, z późn. zm.) przyznał Instytutowi Techniki Budowlanej kategorię naukową A w dyscyplinie inżynieria lądowa i transport.
.png )
Dagmara Warsicka uzyskała międzynarodowy certyfikat inspektora zabezpieczeń antykorozyjnych FROSIO
Dagmara Warsicka z Zakładu Inżynierii Materiałów Budowlanych Instytutu Techniki Budowlanej uzyskała międzynarodowy certyfikat inspektora zabezpieczeń antykorozyjnych FROSIO, najwyższego III-ego stopnia.
Certyfikat Frosio Inspektora Antykorozyjnego, to uznane na całym świecie uprawnienia inspektorskie pozwalające prowadzić pełen nadzór nad wykonywaniem prac zabezpieczeń antykorozyjnych konstrukcji stalowych.
Serdecznie gratulujemy!

ITB partnerem projektu „Budowa. STOP wypadkom!”
„Szanuj życie, siebie nie odbudujesz” to hasło 3-letniej kampanii prowadzonej przez Państwową Inspekcję Pracy.
Partnerem projektu jest Instytut Techniki Budowlanej.

Plan równości płci dla ITB na lata 2022-2027
Instytut Techniki Budowlanej przyjął Plan równości płci na lata 2022-2027. Dokument zawiera diagnozę stanu oraz propozycję działań Instytutu w zakresie wspierania równości płci. Plan został podpisany przez Dyrektora ITB dr. inż. Roberta Geryło i wprowadzony w życie Zarządzeniem nr 23 z dnia 7 lipca 2022 roku.
Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Porozumienie o współpracy pomiędzy Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego PZH - Państwowym Instytutem Badawczym a Instytutem Techniki Budowlanej
Z dniem 27 czerwca 2022 roku Instytut Techniki Budowlanej podpisał porozumienie z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego PZH - Państwowym Instytutem Badawczym.

Wizyta studyjna - Centralne Laboratorium Dozoru Technicznego w Poznaniu
28 czerwca br. w Centralnym Laboratorium Dozoru Technicznego w Poznaniu odbyło się wspólne spotkanie Grupy roboczej ds. standaryzacji i certyfikacji oraz Grupy roboczej ds. barier edukacyjnych i zaangażowania pracodawców w proces kształcenia kadr dla budownictwa, zaplanowane w ramach Projektu nr WND-POWR.02.12.00-00-0006/16-01 pt. „Sektorowa Rada ds. Kompetencji w Budownictwie”, realizowanego w Programie Operacyjnym Wiedza - Edukacja- Rozwój 2014-2020 współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego - Oś priorytetowa II pt. „Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji”, Działanie 2.12 pt. ”Zwiększenie wiedzy o potrzebach kwalifikacyjno-zawodowych”, mającego na celu utworzenie i funkcjonowanie Sektorowej Rady ds. Kompetencji w budownictwie, przy udziale Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).
.png )
Dr Marcin Witowski z nagrodą specjalną Polskiego Komitetu Geotechniki
W dniu 25 maja 2022 roku, podczas XXX Konferencji Naukowo–Technicznej Awarie Budowlane w Międzyzdrojach, wręczono doktorowi Marcinowi Witowskiemu (Zakład Konstrukcji Budowlanych, Geotechniki i Betonu ITB) nagrodę specjalną Polskiego Komitetu Geotechniki im. prof. Eugeniusza Dembickiego za rozprawę doktorską pt. "Ocena sztywności wybranych gruntów w zakresie małych odkształceń". Wyróżnienie przyznano w kategorii - najlepsza praca doktorska z dziedziny geotechniki teoretycznej i stosowanej w roku 2021. Nagrodę laureatowi wręczyli Prezydent Polskiego Komitetu Geotechniki - prof. dr hab. inż. Katarzyna Zabielska-Adamska, prof.dr hab.inż. Zbigniew Młynarek oraz prof. dr hab.inż. Zbigniew Lechowicz.
Praca doktorska powstała w Instytucie Techniki Budowlanej pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Katarzyny Zabielskiej-Adamskiej z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej pełniącej funkcję Promotora oraz dra Stanisława Łukasika jako Promotora pomocniczego.
Serdecznie gratulujemy!

XXXVI Ogólnopolskie Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji, 28.06-1.07, Wisła
XXXVI Ogólnopolskie Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji, 28.06-1.07, Wisła.

Seminarium "Wyzwania współczesnego budownictwa"
20 czerwca 2022 r. w Ministerstwie Rozwoju i Technologii organizowane jest seminarium pn. "Wyzwania współczesnego budownictwa".

Dr inż. Katarzyna Kaczorek-Chrobak z nagrodą Ministra Rozwoju i Technologii za rok 2021
W dniu 7 czerwca 2022 r. w siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii odbyła się uroczystość wręczenia nagród w konkursie Ministra Rozwoju i Technologii za najlepsze prace doktorskie oraz publikacje w dziedzinie architektury i budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa.W tegorocznej 49 edycji konkursu wśród nagrodzonych znalazła się dr inż. Katarzyna Kaczorek-Chrobak z Zakładu Badań Ogniowych Instytutu Techniki Budowlanej za pracę pt. "Electric cables used in buildings dependency of fire properties on constructional and material parameters". Promotor pracy: dr hab. inż. Jadwiga Fangrat, prof. instytutu.
Nagrody laureatom wręczał Wiceminister Rozwoju i Technologii Piotr Uściński.
Serdecznie gratulujemy!

Złoty Medal 130-lecia Ruchu Zawodowego Budowlanych dla ITB
Zarząd Krajowy Związku Zawodowego "Budowlani" Uchwałą z dnia 30 maja 2022 r. wyróżnił Instytut Techniki Budowlanej ZŁOTYM MEDALEM 130-lecia Ruchu Zawodowego Budowlanych.

Dr inż. Robert Geryło wybrany członkiem Rady Głównej Instytutów Badawczych
Dr inż. Robert Geryło został wybrany członkiem XI kadencji Rady Głównej Instytutów Badawczych (RGIB).

Podpisanie porozumienia pomiędzy Politechniką Poznańską a Instytutem Techniki Budowlanej
W dniu 31 maja 2022 roku, podczas targów ITM Industry Europe 2022, Instytut Techniki Budowlanej podpisał porozumienie z Politechniką Poznańską.
Celem wspólnych działań będzie rozwijanie, propagowanie nauki i edukacji, wyznaczanie działań w kierunku nowoczesnych technologii w budownictwie, tworzenie wspólnych publikacji naukowych oraz budowanie zespołów badawczych.

Dr hab. inż. Wojciech Węgrzyński, prof. ITB wybrany na członka zarządu Society of Fire Protection Engineers Europe (SFPE Europe)
Dr hab. inż. Wojciech Węgrzyński, prof. ITB (Zakład Badań Ogniowych Instytutu Techniki Budowlanej) został wybrany na walnym zebraniu Society of Fire Protection Engineers Europe (SFPE Europe) w dniu 16 maja 2022 r. na członka zarządu stowarzyszenia na kadencję 2023-2024.
Serdecznie gratulujemy!

Seminarium regionalne nt. identyfikacji i prognozowania potrzeb kwalifikacyjno-zawodowych w budownictwie organizowane przez Sektorową Radę ds. Kompetencji w Budownictwie we współpracy ze Związkiem Zawodowym „Budowlani"
W ramach projektu „Sektorowa Rada ds. Kompetencji w budownictwie; POWR.02.12.00-00-0006/16-01” w dniu 26 maja br. odbyło się w siedzibie Związku Zawodowego „Budowlani” w Warszawie kolejne (piąte) seminarium regionalne nt. identyfikacji i prognozowania potrzeb kwalifikacyjno-zawodowych w budownictwie organizowane przez Sektorową Radę ds. Kompetencji w Budownictwie we współpracy ze Związkiem Zawodowym „Budowlani”.

Nowe wyposażenia pomiarowe i techniki badawcze Zakładu Konstrukcji Budowlanych, Geotechniki i Betonu
Zapraszamy do zapoznania się z nowym wyposażeniem pomiarowym i technikami badawczymi stosowanymi w Zakładzie Konstrukcji Budowlanych, Geotechniki i Betonu.

Nowość wydawnicza ITB
Ukazało się nowe wydawnictwo ITB: Ocena wytrzymałości betonu w konstrukcjach na podstawie badań sklerometrycznych. L. Runkiewicz, J. Sieczkowski.
Seria: Instrukcje, Wytyczne, Poradniki. Instytut Techniki Budowlanej, Warszawa 2022, ISBN 978-83-249-8260-8, s. 94, il., format B5.

XXX Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna Awarie Budowlane – ICSF 2022
XXX Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna Awarie Budowlane – ICSF 2022, 23-27.05.2022, Międzyzdroje

Seminarium regionalne nt. identyfikacji i prognozowania potrzeb kwalifikacyjno-zawodowych w budownictwie organizowane przez Sektorową Radę ds. Kompetencji w Budownictwie we współpracy z Politechniką Wrocławską
Seminarium regionalne nt. identyfikacji i prognozowania potrzeb kwalifikacyjno-zawodowych w budownictwie organizowane przez Sektorową Radę ds. Kompetencji w Budownictwie we współpracy z Politechniką Wrocławską, pod Patronatem Honorowym Rektora Politechniki Wrocławskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusza Wójsa

Zapraszamy na szkolenie "Wprowadzanie wyrobów budowlanych do obrotu w systemie europejskim i krajowym (oznakowanie CE, znak budowlany, wzajemne uznawanie, badania, ETA, KOT, certyfikaty)"
Zapraszamy na szkolenie "Wprowadzanie wyrobów budowlanych do obrotu w systemie europejskim i krajowym (oznakowanie CE, znak budowlany, wzajemne uznawanie, badania, ETA, KOT, certyfikaty)", które odbędzie się 8.06.2022 - Focus Filtrowa, ul. Armii Ludowej 26, Warszawa.
Szczegóły dotyczące organizacji i programu szkolenia można znaleźć w zakładce SZKOLENIA.

Działalność ITB za 2021 w wersji animowanej
Zapraszamy do obejrzenia Działalności Instytutu Techniki Budowlanej za 2021 rok w wersji animowanej.

Spotkanie w ITB Komitetu Technicznego PIARC
W dniu 29 kwietnia 2022 r. odbyło się w Instytucie Techniki Budowlanej spotkanie Komitetu Technicznego (Technical Committee TC 1.1 Performance of Transport Administrations), wchodzącego w skład Światowego Stowarzyszenia Drogowego PIARC.
Współorganizatorem posiedzenia była Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Zapraszamy na szkolenie "Balustrady, nowe przepisy, deklaracje właściwości użytkowych"
Szkolenie odbędzie się 27.04.2022 r. w formie webinarium.
Szczegóły dotyczące organizacji i programu szkolenia w zakładce SZKOLENIA.

Patronat merytoryczny ITB nad Konferencją miesięcznika "Świat Szkła"
Instytut Techniki Budowlanej objął patronatem merytorycznym Konferencję "Konstrukcje przeszklone, a komfort i bezpieczeństwo (projektowanie, badanie, analizy numeryczne)", która odbyła się 21 kwietnia 2022 r. w Warszawie.
ITB na Kongresie Budownictwa Polskiego
Instytut Techniki Budowlanej uczestniczył w Kongresie Budownictwa Polskiego, który odbył się 12-13 kwietnia 2022r. w Poznaniu, w Sali Ziemi, Poznań Congress Center.

ZAPRASZAMY - ostanie wolne miejsca na kursie "Technologia i projektowanie betonu", 4-8.04.2022
ZAPRASZAMY - ostanie wolne miejsca na kursie "Technologia i projektowanie betonu", 4-8.04.2022

Nagroda Ministra Rozwoju i Technologii dla rozprawy doktorskiej dr inż. Katarzyny Kaczorek-Chrobak
Praca doktorska dr inż. Katarzyny Kaczorek-Chrobak z Zakładu Badań Ogniowych Instytutu Techniki Budowlanej pt. Electric cables used in buildings dependency of fire properties on constructional and material parameters została nagrodzona w 49. edycji konkursu Ministra Rozwoju i Technologii w kategorii rozprawy doktorskie za rok 2021.

Podpisanie porozumienia pomiędzy Politechniką Białostocką a Instytutem Techniki Budowlanej
W dniu 11 marca 2022 r. zostało podpisane w Warszawie, w siedzibie ITB porozumienie o współpracy pomiędzy Politechniką Białostocką a Instytutem Techniki Budowlanej.

XVIII spotkanie Grupy roboczej ds. standaryzacji i certyfikacji, ITB, Warszawa – 8 marca 2021 r.
8 marca 2022 r. odbyło się w Instytucie Techniki Budowlanej oraz za pośrednictwem platformy Microsoft Teams XVIII spotkanie Grupy roboczej ds. standaryzacji i certyfikacji, w ramach projektu POWR.02.12.00-00-006/16 Sektorowej Rady ds. Kompetencji w Budownictwie: http://srkbud.zzbudowlani.pl/, realizowanego w Programie Operacyjnym Wiedza - Edukacja- Rozwój 2014-2020 współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego - Oś priorytetowa II pt. „Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji”, Działanie 2.12 pt. ”Zwiększenie wiedzy o potrzebach kwalifikacyjno-zawodowych”, mającego na celu utworzenie i funkcjonowanie Sektorowej Rady ds. Kompetencji w budownictwie, przy udziale Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Zapraszamy na szkolenie (webinarium) "Odbiory lokali mieszkalnych ..." w nowym terminie 20.04.2022 r.
Zapraszamy na szkolenie (webinarium) "Odbiory lokali mieszkalnych ..." w nowym terminie 20.04.2022 r.

ITB Patronem merytorycznym Konferencji Infrastruktura Polska i Budownictwo
Instytut Techniki Budowlanej objął Patronatem merytorycznym XIII edycję konferencji Infrastruktura Polska i Budownictwo, która odbyła się 9 marca 2022 r. w The Westin Warsaw.

Nowości wydawnicze Instytutu
Ukazały się nowe wydawnictwa ITB:
Ocena terenów górniczych i pogórniczych do zabudowy. M. Kawulok; Seria: Instrukcje, Wytyczne, Poradniki. Instytut Techniki Budowlanej, Warszawa 2022;
Elewacje wentylowane. Diagnozowanie stanu technicznego. L. Runkiewicz, O. Kopyłow, J. Sieczkowski; Seria: Instrukcje, Wytyczne, Poradniki. Instytut Techniki Budowlanej, Warszawa 2021;
Aktualne problemy budownictwa na terenach górniczych i pogórniczych. Pod redakcją Mariana Kawuloka; Prace Naukowe. Monografie.

Seminarium regionalne nt. identyfikacji i prognozowania potrzeb kwalifikacyjno-zawodowych w budownictwie zorganizowane przez Sektorową Radę ds. Kompetencji w Budownictwie
Seminarium regionalne nt. identyfikacji i prognozowania potrzeb kwalifikacyjno-zawodowych w budownictwie organizowane przez Sektorową Radę ds. Kompetencji w Budownictwie we współpracy z Politechniką Bydgoską, pod patronatem honorowym Kujawsko–Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego

Zapraszamy na szkolenie "Pełnomocnik ds. ZKP betonu towarowego ..."
Szkolenie odbędzie się w dniach 24-25 lutego 2022 r.
Zakres tematyczny szkolenia:
- wymagania norm odnośnie systemu Zakładowej Kontroli Produkcji. Zasady tworzenia dokumentacji opisującej system Zakładowej Kontroli Produkcji w wytwórniach betonu towarowego oraz zakładach prefabrykacji,
- zasady wprowadzania wyrobów budowlanych do obrotu,
- wymagania norm dla betonu towarowego oraz mieszanek związanych hydraulicznie i prefabrykatów betonowych.

Stoisko ITB podczas targów BUDMA 2022
W dniach 1 - 4 lutego 2022 r. w Poznaniu odbyła się 30 edycja Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2022.

Weź udział w tworzeniu ekosystemu wspierania innowacji - ANKIETA
Platforma METABUILDING to wirtualny pojedynczy punkt dostępu do wsparcia innowacji i usług w europejskim ekosystemie budowlanym. Aby jak najlepiej zaprojektować ekosystem potrzebujemy konsultacji z firmami sektora budowlanego. Zachęcamy do wypełnienia załączonej ANKIETY.

Dr inż. Robert Geryło powołany na członka Zespołu doradczego GINB
Dr inż. Robert Geryło, Dyrektor Instytutu Techniki Budowlanej został powołany na członka Zespołu doradczego Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z misją zapewnienia fachowego i specjalistycznego doradztwa w szczególności w następujących obszarach: orzecznictwa administracyjnego administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego, działalności kontrolnej administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego, cyfryzacji procesu inwestycyjno-budowlanego, usprawnień w obszarze budownictwa, współpracy pomiędzy organami administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego a sektorem prywatnym.

XVII spotkanie Grupy roboczej ds. standaryzacji i certyfikacji, prowadzone w formie zdalnej, ITB, Warszawa – 7 grudnia 2021 r.
7 grudnia 2021 r. odbyło się XVII spotkanie Grupy roboczej ds. standaryzacji i certyfikacji, w ramach projektu: POWR.02.12.00-00-006/16 Sektorowej Rady ds. Kompetencji w Budownictwie, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza - Edukacja- Rozwój 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Osi priorytetowej II pt. „Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji”, Działanie 2.12 pt. ”Zwiększenie wiedzy o potrzebach kwalifikacyjno-zawodowych”, mającego na celu utworzenie i funkcjonowanie Sektorowej Rady ds. Kompetencji w budownictwie, przy udziale Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Zapraszamy do lektury artykułu opublikowanego w czasopiśmie Metallurgical and Materials Transactions A
W czasopiśmie Metallurgical and Materials Transactions A ukazał się artykuł pt. " The Potential of Al2O3–ZrO2-Based Composites, Formed via CSC Method, in Linear Infrastructure Applications Based on Their Mechanical, Thermal and Environmental performance", którego współautorką jest dr Justyna Tomaszewska z Zakładu Fizyki Cieplnej, Akustyki i Środowiska ITB.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

IX Konferencja ECTP w Palacio Cibeles w Madrycie
Przedstawiciel zespołu Metabuilding Labs, dr Barbara Pietruszka z Zakładu Fizyki Cieplnej, Akustyki i Środowiska ITB, uczestniczy w 9. Konferencji ECTP organizowanej przez MWCC i PTEC w dniach 2-3 grudnia 2021 r. Wydarzenie odbywa się hybrydowo, zarówno z uczestnikami na miejscu w Palacio de Cibeles w Madrycie, jak i on-line.
Podczas spotkania zainteresowane strony oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej podzielą się swoimi doświadczeniami i przedstawią, w jaki sposób przemysł budowlany w UE znajduje się w centrum zielonej i cyfrowej transformacji.

Współpraca NCBiR i ITB przy realizacji przedsięwzięcia „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”, realizowanym w ramach Programu Inteligentny Rozwój.
W dniu 22 listopada 2021 r. dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR oraz Robert Geryło, dyrektor Instytutu Techniki Budowlanej podpisali w Warszawie porozumienie rozpoczynające współpracę przy przedsięwzięciu „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”, realizowanym dzięki Funduszom Europejskim w ramach Programu Inteligentny Rozwój.
Instytut w ramach współpracy przeprowadzi badania i testy, dotyczące m.in. parametrów akustycznych, przenikania ciepła, recyklingu materiałów budowlanych oraz śladu węglowego materiałów budowlanych.

75-lecie Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych SNT NOT oraz miesięcznika Materiały Budowlane
W dniu 26 listopada 2021 r. odbyła się w Warszawskim Domu Technika uroczysta Gala Jubileuszowa z okazji 75-lecia istnienia Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT oraz miesięcznika "Materiały Budowlane".
Instytut Techniki Budowlanej, partner wydarzenia składa Jubilatom serdeczne życzenia!

Seminarium w ITB prof. Andrzeja S. Nowaka, z Wydziału Inżynierii Lądowej Uniwersytetu w Auburn, Prezydenta Rady Polskich Inżynierów w Ameryce Północnej
W dniu 23 listopada 2021 r. odbyło się w Instytucie Techniki Budowlanej seminarium z udziałem prof. Andrzeja S. Nowaka z Wydziału Inżynierii Lądowej Uniwersytetu w Auburn, Prezydenta Rady Polskich Inżynierów w Ameryce Północnej.
Podczas spotkania Pan Profesor wygłosił wykład pt. "Wpływ ciężkiego ruchu drogowego na obiekty mostowe".

Dr hab. inż. Wojciech Węgrzyński, instytutu z grantem Narodowego Centrum Nauki (NCN)
Wśród nagrodzonych przez Narodowe Centrum Nauki badań w ramach konkursu OPUS 20 dla wniosków OPUS LAP znalazł się projekt pt. "Metodologia Przewidywania Widzialności - nowa generacja modelu widzialności w dymie w obiektach budowlanych". Dzięki otrzymanemu grantowi dr hab. inż. Wojciech Węgrzyński, prof. instytutu zrealizuje w Instytucie Techniki Budowlanej projekt NextVIS.

XVI spotkanie Grupy roboczej ds. standaryzacji i certyfikacji, ITB - Warszawa 2021 r.
3 listopada 2021 r. odbyło się XVI spotkanie Grupy roboczej ds. standaryzacji i certyfikacji, w ramach projektu : POWR.02.12.00-00-006/16 Sektorowej Rady ds. Kompetencji w Budownictwie, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza - Edukacja- Rozwój 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Osi priorytetowej II pt. „Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji”, Działanie 2.12 pt. ”Zwiększenie wiedzy o potrzebach kwalifikacyjno-zawodowych”, mającego na celu utworzenie i funkcjonowanie Sektorowej Rady ds. Kompetencji w budownictwie, przy udziale Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Wizyta w ÉMI Non-profit Llc
W dniach 25-26 października przedstawiciele ITB odwiedzili siedzibę węgierskiego instytutu ÉMI Építésügyı Mınőségellenőrző Innovácıós Nonprofıt Kft. celem omówienia szczegółów realizacji porozumienia zawartego w Warszawie w sierpniu b.r.

Webinarium "Wykorzystanie odpadów pokonsumenckich w budownictwie i innych sektorach gospodarki"
W dniu 26 października 2021 r. odbyło się online webinarium pt. "Wykorzystanie odpadów pokonsumenckich w budownictwie i innych sektorach gospodarki". Spotkanie zostało zrealizowane w ramach projektu Wdrożenie nowego modelu gospodarki o obiegu zamkniętym, polegającego na waloryzacji pokonsumenckich odpadów polimerowych i włókien z odzysku - LIFE CEPLAFIB.

ITB Partnerem merytorycznym IV Konferencji OBIEKTY BUDOWLANE NA TERENACH GÓRNICZYCH

Opublikowano wyniki największego w historii eksperymentu pożarowego w budynku
W czasopiśmie Fire Technology opublikowao wyniki największego w historii eksperymentu nad pożarem w zamkniętym pomieszczeniu – x-One Experiment. Instytut Techniki Budowlanej był partnerem przedsięwzięcia, którego liderem był prof. Guillermo Rein z brytyjskiego Imperial College London. Rolą zespołu ITB pod kierunkiem dra hab. Wojciecha Węgrzyńskiego było określenie stanu budynku przed pożarem i po pożarze oraz zaprojektowanie zabezpieczenia ogniochronnego obiektu. Dr Węgrzyński koordynował prace przygotowawcze realizowane w Polsce. W laboratoriach ITB prowadzono także badania wstępne, które pozwoliły na optymalizację źródła pożaru w eksperymencie.

Patronat Honorowy ITB nad IV Międzynarodową Konferencją PIBOA
Instytut Techniki Budowlanej objął honorowym patronatem IV Międzynarodową Konferencję Naukowo-Techniczną "Problemy Inżynierii Bezpieczeństwa Obiektów Antropogenicznych" zorganizowaną przez Polskie Stowarzyszenie Rzeczoznawców i Biegłych Sądowych.

XI Konferencja Dni Betonu
W dniach11 - 13 października 2021 r. w Wiśle odbędą się XI DNI BETONU organizowane przez Stowarzyszenie Producentów Cementu.

Wspólne posiedzenie Grupy roboczej ds. barier edukacyjnych i zaangażowania pracodawców w proces kształcenia kadr dla budownictwa oraz Grupy roboczej ds. standaryzacji i certyfikacji
28 września 2021 r. odbyło się stacjonarnie w siedzibie Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa wspólne posiedzenie Grupy roboczej ds. barier edukacyjnych i zaangażowania pracodawców w proces kształcenia kadr dla budownictwa oraz Grupy roboczej ds. standaryzacji i certyfikacji.

ITB na XVI Dniach Miernictwa Górniczego i Ochrony Terenów Górniczych
Instytut Techniki Budowlanej wziął udział w XVI Dniach Miernictwa Górniczego i Ochrony Terenów Górniczych, które odbyły się w dniach 7 - 9 października 2021 r. w Chęcinach. Eksperci z Zakładu Konstrukcji Budowlanych, Geotechniki i Betonu ITB spotkali się również z uczestnikami wydarzenia na stoisku Instytutu.

Zaproszenie na webinarium "Wykorzystanie odpadów pokonsumenckich w budownictwie i innych sektorach gospodarki
Zapraszamy na webinarium pt. "Wykorzystanie odpadów pokonsumenckich w budownictwie i innych sektorach gospodarki", które odbędzie się 26 października 2021 r. w godz. 10.00 - 13.00 online (na MS Teams). Spotkanie realizowane jest w ramach projektu Wdrożenie nowego modelu gospodarki o obiegu zamkniętym, polegającego na waloryzacji pokonsumenckich odpadów polimerowych i włókien z odzysku - LIFE CEPLAFIB.
Udział w spotkaniu jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji.

Nowości wydawnicze ITB
Ukazały się nowe wydawnictwa ITB:
Elewacje wentylowane. O. Kopyłow, seria: Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych, część B: Roboty wykończeniowe, zeszyt 14;
Naprawy konstrukcji z betonu przy użyciu kompozytów z żywic syntetycznych. A. Sokalska, M. Suchan, T. Możaryn, seria: Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych, część C: Zabezpieczenia i izolacje, zeszyt 9

Kratki wentylacyjne z odpadów pokonsumenckich
Instytut Techniki Budowlanej, we współpracy z Aereco Group i ALKAZ Plastics, z powodzeniem zademonstrował możliwość wytworzenia kratek wentylacyjnych z regranulatu polipropylenowego zbrojonego włóknem celulozy, otrzymanego w 100% z odpadów pokonsumenckich. Materiał został opracowany w ramach projektu CEPLAFIB.

VII Międzynarodowa Konferencja ETICS
W dniach 9-10 września 2021 r. w Ożarowie Mazowieckim odbyła się VII Międzynarodowa Konferencja ETICS organizowana przez Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń.

Wyróżnienie dla pracy doktorskiej dr inż. Katarzyny Kaczorek-Chrobak
Praca doktorska dr inż. Katarzyny Kaczorek-Chrobak z Zakładu Badań Ogniowych Instytutu Techniki Budowlanej pt. Electric cables used in buildings - dependency of fire properties on constructional and material parameters otrzymała WYRÓŻNIENIE w konkursie im. Pawła Buraczewskiego w kategorii Najlepsza praca doktorska w roku 2020, organizowanym przez Polski Instytut Spalania (PIS). Promotor pracy: dr hab.inż. Jadwiga Fangrat, prof. instytutu.
Serdecznie gratulujemy!

Porozumienie o współpracy pomiędzy ITB i EMI Non-profit Llc.
W dniu 2 sierpnia 2021 r. podpisano porozumienie o współpracy (MoU) pomiędzy Instytutem Techniki Budowlanej i ÉMI Építésügyı Mınőségellenőrző Innovácıós Nonprofıt Kft.

Nowości wydawnicze ITB
Ukazały się nowe wydawnictwa ITB:
Droga dojścia do renomowanej publikacji naukowej. Holistyczne spojrzenie na proces twórczy dla inżynierów i nie tylko. K. H. Tomiczak, Prace Naukowe. Monografie;
Diagnozowanie budynków zlokalizowanych na terenach górniczych. M. Kawulok, Seria: Instrukcje, Wytyczne, Poradniki.

TYDZIEŃ PRZEDSIĘBIORCY - wydarzenia
Z okazji przypadającego w dniu 21 czerwca 2021 r. Dnia Przedsiębiorcy, Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii podjęło się organizacji TYGODNIA PRZEDSIĘBIORCY, inicjatywy skierowanej do firm szczególnie z sektora MŚP. Celem planowanych spotkań, telekonferencji, webinariów i podkastów jest wsparcie przedsiębiorstw praktyczną wiedzą, doświadczeniem i kontaktami pomocnymi dla dalszego ich rozwoju.

Dr hab. inż. Wojciech Węgrzyński, prof. instytutu członkiem Grupy Problemowej Sekcji Fizyki Budowli Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN
Dr hab. inż. Wojciech Węgrzyński, prof. instytutu, ekspert Zakładu Badań Ogniowych Instytutu Techniki Budowlanej został członkiem Grupy Problemowej Sekcji Fizyki Budowli Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk.
Gratulujemy!

Nowości wydawnicze ITB
Ukazały się nowe wydawnictwa ITB:
Podłogi zewnętrzne z desek kompozytowych. E. Sudoł, Seria: Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych;
Zbrojenie konstrukcji żelbetowych. P. Więch, S. Zakrzewski, Seria: Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych.

Patronat ITB nad konferencją Infrastruktura Polska i Budownictwo
Instytut Techniki Budowlanej został Patronem XII edycji konferencji "Infrastruktura Polska i Budownictwo", która odbyła się w dniu 22 czerwca 2021 roku.
Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć pod adresem: https://executiveclub.pl/infrastruktura-polska-i-budownictwo/#

Recykling pokonsumenckich tworzyw sztucznych i papieru gazetowego - od odpadów domowych po wysokiej jakości produkty przemysłowe
Pokonsumpcyjne materiały do ponownego przetworzenia, zwane dalej materiałami CEPLAFIB, to nowa marka przetworzonych tworzyw sztucznych pochodzących z odpadów domowych lub komercyjnych, wzmocnionych włóknami odzyskanymi z wyrzuconego starego papieru gazetowego.
W rezultacie badań prowadzonych w ramach projektu CEPLAFIB udało się opracować trzy nowe rodziny prototypów, które mają udowodnić swoją przydatność w branży motoryzacyjno-karawaningowej, przemysłowych opakowań ochronnych oraz w budownictwie.
Instytut Techniki Budowlanej, partner projektu CEPLAFIB finansowanego z programu LIFE, prezentuje osiągnięcia projektu w załączonych komunikatach.

XIV spotkanie Grupy roboczej ds. standaryzacji i certyfikacji
8 czerwca 2021 r. odbyło się XIV spotkanie Grupy roboczej ds. standaryzacji i certyfikacji, w ramach projektu : Sektorowa Rada ds. Kompetencji w Budownictwie, prowadzone w formie zdalnej.
Spotkanie otworzył dr inż. Sebastian Wall - Pełnomocnik Dyrektora ds. Strategii Konkurencyjności, członek Grupy ds. standaryzacji i certyfikacji. Współpraca merytoryczna - prof. dr hab.inż. Leonard Runkiewicz (Z-ca Przewodniczącego Sektorowej Rady ds. Kompetencji w Budownictwie, prowadząca spotkanie - dr hab inż. Jadwiga Fangrat, prof. instytutu, Lider Grupy ds. standaryzacji i certyfikacji.

ITB patronem honorowym IX Kongresu Infrastruktury Polskiej
Instytut Techniki Budowlanej objął patronatem honorowym IX Kongres Infrastruktury Polskiej, który odbył się w formule hybrydowej w dniu 16 czerwca 2021 r.

ITB patronem XI Kongresu Stolarki Polskiej
Instytut Techniki Budowlanej został Patronem XI Kongresu Stolarki Polskiej, który odbył się w formie webinarium w dniu 15 czerwca 2021 roku.
Kongres był transmitowany online m.in. na kanale YouTube Związku Polskie Okna i Drzwi (POiD).

Uroczystość nadania tytułu Honorowego Profesora PL Profesorowi Leonardowi Runkiewiczowi
W dniu 14 maja br. podczas transmisji online z obchodów Święta Politechniki Lubelskiej, został nadany tytuł doktora honoris causa PL prof. Jerzemu Merkiszowi oraz tytuły Honorowego Profesora PL prof. Leonardowi Runkiewiczowi oraz prof. Waldemarowi Wójcikowi.

Porozumienie z brytyjską jednostką BBA (British Board of Agrément)
W ramach zawartego porozumienia producenci posiadający europejskie certyfikaty wydane przez ITB będą mogli ubiegać się o certyfikaty zakładowej kontroli produkcji BBA, pozwalające na znakowanie wyrobów oznakowaniem UKCA / UKNI.
Powyższa umowa przewiduje możliwość wykorzystania przez BBA raportów z inspekcji przeprowadzonych przez Zakład Certyfikacji ITB w celu uzyskania oznakowania UKCA.
Oznakowanie UKCA (UK Conformity Assessed) będzie wymagane od 1 stycznia 2022 r. w celu wprowadzenia wyrobów - które wcześniej wymagały oznakowania CE - na rynek Wielkiej Brytanii (Anglii, Szkocji i Walii).
Umowa dotyczy ograniczonej grupy wyrobów. Więcej informacji można uzyskać w Dziale Certyfikacji ITB.

Patronat ITB nad konferencją "Projektowanie i badanie konstrukcji szklanych"
Instytut Techniki Budowlanej został Patronem Merytorycznym Konferencji Technicznej "Projektowanie i badanie konstrukcji szklanych", która odbyła się w formie webinarium w dniach 28-29 kwietnia 2021 roku. Organizatorem Konferencji była Redakcja miesięcznika Świat Szkła.

Monografia dr. hab. inż. Wojciecha Węgrzyńskiego, prof. instytutu w otwartym dostępie
W Wydawnictwach Instytutu Techniki Budowlanej ukazała się w otwartym dostępie (Open Access) monografia dr. hab. inż. Wojciecha Węgrzyńskiego, prof. instytutu pt. Wpływ układu przegród w budynku na przepływ dymu w warunkach pożaru.
Pozycja dostępna jest na stronie Biblioteki ITB w Bazie Wydawnictw ITB.

Konferencja prasowa - szczepienia w zakładach pracy
W środę 21 kwietnia 2021 r. o godz. 13.30 odbyła się konferencja Wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina nt. szczepień w zakładach pracy. Konferencja była transmitowana na FB Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Spotkanie Kierownictwa Centrum Łukasiewicz z załogą ITB
14 kwietnia odbyło się spotkanie Kierownictwa Centrum Łukasiewicz z pracownikami Instytutu. Pan Piotr Dardziński, Prezes Centrum Łukasiewicz zaprezentował możliwości Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Dr hab. inż. Artur Piekarczuk, prof. instytutu członkiem Grupy Problemowej Sekcji Konstrukcji Metalowych Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN
Dr hab. inż. Artur Piekarczuk, prof. instytutu - ekspert Zakładu Konstrukcji Budowlanych, Geotechniki i Betonu ITB został członkiem Grupy Problemowej Sekcji Konstrukcji Metalowych Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk.

Rusza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań
W dniu 1 kwietnia 2021 r. rusza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Zachęcamy do udziału w NSP 2021 przez Internet na stronie spis.gov.pl.

Plan dla Pracy i Rozwoju
Plan dla Pracy i Rozwoju to sprawdzone rozwiązania, ułatwienia oraz nowe możliwości dla biznesu. Dlatego – bez względu na to, jakie są potrzeby Twojej firmy – możesz liczyć na konkretne wsparcie.
Plan zawiera działania w trzech obszarach: bezpośrednia pomoc, nowy kierunek i impuls rozwojowy. Każdy z nich odpowiada innym potrzebom.

Dr hab. inż. Tomasz Godlewski, prof. instytutu członkiem zespołu roboczego Sekcji Geotechnika i Infrastruktura Podziemna KILiW PAN
Dr hab. inż. Tomasz Godlewski, prof. instytutu - ekspert Zakładu Konstrukcji Budowlanych, Geotechniki i Betonu ITB został członkiem zespołu roboczego Sekcji Geotechnika i Infrastruktura Podziemna Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk.

Newsletter projektu CEPLAFIB
Zapraszamy do zapoznania się z newsletterem projektu "Wdrożenie nowego modelu gospodarki o obiegu zamkniętym polegającej na waloryzacji post-konsumenckich odpadów polimerowych i włókien z odzysku" (LIFE CEPLAFIB) realizowanego przez ekspertów Zakładu Fizyki Cieplnej, Akustyki i Środowiska.

"LAURY BUILDERA 2020" dla dra inż. Pawła Sulika
Dr inż. Paweł Sulik z Zakładu Badań Ogniowych Instytutu Techniki Budowlanej został uhonorowany nagrodą "LAURY BUILDERA 2020".
LAURY BUILDERA to wyróżnienie przyznawane przez Redakcję i Radę Naukową miesięcznika „Builder” osobom, firmom i instytucjom, których działalność i świadczone usługi wspierają rozwój branży budowlanej i działających w niej firm.
Serdecznie gratulujemy!

XIII spotkanie Grupy roboczej ds. standaryzacji i certyfikacji
W dniu 2 marca 2021 r. odbyło się XIII spotkanie Grupy roboczej ds. standaryzacji i certyfikacji, w ramach projektu : Sektorowa Rada ds. Kompetencji w Budownictwie, prowadzone w formie zdalnej.

Habilitacja Michała Piaseckiego
Z dumą informujemy, że Michał Piasecki ekspert Zakładu Fizyki Cieplnej, Akustyki i Środowiska ITB uzyskał stopień doktora habilitowanego Politechniki Łódzkiej. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Nowe publikacje ITB
Ukazały się nowe wydawnictwa ITB:
- "Zasady projektowania żelbetowych i sprężonych zbiorników na ciecze według Eurokodów" - Seria: Projektowanie według Eurokodów
- "Zasady projektowania silosów żelbetowych i sprężonych według Eurokodów" - Seria: Projektowanie według Eurokodów
- "Instalacje elektryczne, piorunochronne i telekomunikacyjne w budynkach mieszkalnych" - Seria: Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych
- "Wykonywanie robót budowlanych w okresie obniżonej temperatury. Wytyczne" - Seria: Instrukcje, Wytyczne, Poradniki
- "Wzmacnianie konstrukcji żelbetowych. Poradnik"- Seria: Instrukcje, Wytyczne, Poradniki
- "Złożone systemy ocieplania ścian zewnętrznych budynków (ETICS) z zastosowaniem styropianu lub wełny mineralnej i wypraw tynkarskich" - Seria: Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych

ITB Patronem Merytorycznym Building Awards 2021
Instytut został Patronem Merytorycznym I edycji konkursu Building Awards organizowanego przez Związek Polskie Okna i Drzwi.

Profesor Leonard Runkiewicz z tytułem Honorowego Profesora Politechniki Lubelskiej
Uchwałą Senatu Politechniki Lubelskiej Profesorowi Leonardowi Runkiewiczowi został nadany tytuł Honorowego Profesora Politechniki Lubelskiej.

Zapraszamy na webinaria - 24 i 25 lutego 2021 r.
Zapraszamy na webinaria:
1. "Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót", które zaplanowane jest na 24.02.2021 r.
2. "Odbiory elewacji w świetle obowiązujących norm i warunków technicznych ", które zaplanowane jest na 25.02.2021 r.

Sebastian Wall Prezydentem EOTA
Z dumą informujemy, że dr inż. Sebastian Wall, Pełnomocnik Dyrektora ds. Strategii Konkurencyjności został wybrany nowym Prezydentem Europejskiej Organizacji ds. Oceny Technicznej (EOTA).

Spotkanie pomiędzy BBA i ITB w sprawie Brexitu
W dniu 14 grudnia 2020 r. odbyło się wirtualne spotkanie pomiędzy przedstawicielami brytyjskiego instytutu British Board of Agreement (BBA) i Instytutu Techniki Budowlanej (ITB).
Głównym celem spotkania była wymiana informacji na temat Brexitu oraz jego wpływu m.in. na możliwości wprowadzania do obrotu polskich wyrobów budowlanych na terenie Wielkiej Brytanii.

Informacja o trybie działania ITB w związku z epidemią
Szanowni Państwo,
Mając na uwadze zdrowie klientów i pracowników, a także konieczność zapewnienia ciągłości działania Instytutu, część naszych zadań realizujemy w trybie pracy zdalnej.
W związku z powyższym zachęcamy Państwa do kontaktu z nami za pomocą elektronicznych środków komunikacji lub telefonicznie.
Łączymy życzenia zdrowia - Instytut Techniki Budowlanej

Seminarium pt. „Potrzeby w zakresie standaryzacji i certyfikacji w obszarze budownictwa na przykładzie Raportu nr 1”(w formie zdalnej), 27 listopada 2020 r.
27 listopada 2020 r. odbyło się Seminarium pt. „Potrzeby w zakresie standaryzacji i certyfikacji w obszarze budownictwa na przykładzie Raportu nr 1”, prowadzone w formie zdalnej.

25.11.2020 r. odbyło się webinarium "Wprowadzanie wyrobów budowlanych do obrotu w systemie europejskim i krajowym ..."
25.11.2020 r. odbyło się webinarium "Wprowadzanie wyrobów budowlanych do obrotu w systemie europejskim i krajowym (oznakowanie CE, znak budowlany, wzajemne uznawanie, badania, ETA, KOT, certyfikaty)"

Seminarium doktorskie mgr inż. Agnieszki Michalik
W dniu 13 listopada 2020 r. (w formie zdalnej) odbyło się seminarium doktorskie, poprzedzające wyznaczenie promotora i promotora pomocniczego rozprawy doktorskiej Pani mgr inż. Agnieszki Michalik na temat Oceny użyteczności recyklingowych włókien stalowych z opon jako zbrojenia rozproszonego do betonu. Seminarium przewodniczył Pan Profesor dr hab. inż. Lech Czarnecki.

XVI Konferencja Naukowo-Techniczna „Warsztat Pracy Rzeczoznawcy Budowlanego”
W dniach 26-28 października 2020 r. w Cedzynie k. Kielc odbyła się XVI Konferencja Naukowo-Techniczna „Warsztat Pracy Rzeczoznawcy Budowlanego”, której Instytut Techniki Budowlanej był Patronem.

ITB Patronem Merytorycznym kampanii "Wymiana Stolarki + Dobry Montaż"
Instytut został Patronem Merytorycznym kampanii "Wymiana Stolarki + Dobry Montaż" prowadzonej przez Związek Polskie Okna i Drzwi.

11. spotkanie wspólne dla dwóch grup roboczych w ramach Projektu Sektorowej Rady ds. Kompetencji w Budownictwie
16 września 2020 r. , w Oddziale Mazowieckim ITB w Pionkach, w Laboratorium Badań Ogniowych odbyło się jedenaste spotkanie - wspólne dla: Grupy roboczej ds. standaryzacji i certyfikacji oraz Grupy roboczej ds. barier edukacyjnych i zaangażowania pracodawców w proces kształcenia kadr dla budownictwa, zaplanowane w ramach Projektu Sektorowej Rady ds. Kompetencji w Budownictwie.
Było to już drugie spotkanie w formie wizyty studyjnej (pierwsze tego typu odbyło się 24 czerwca 2019 r. w Laboratorium Elementów Budowlanych ITB w Warszawie, ul. Ksawerów 21).

Habilitacja Wojciecha Węgrzyńskiego
Z dumą informujemy, że Wojciech Węgrzyński, ekspert Zakładu Badań Ogniowych ITB uzyskał stopień doktora habilitowanego Politechniki Łódzkiej.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Autor zdjęcia: Paweł Suder

XXIII edycja konkursu „Polski Produkt Przyszłości”
Ruszyła XXIII edycja konkursu „Polski Produkt Przyszłości”, organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Przedsiębiorcy, jednostki naukowe oraz ich konsorcja mogą zgłaszać projekty od 21 września do 29 października.
Patronat nad Konkursem objęło Ministerstwo Rozwoju oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Patroni medialni: Dziennik Gazeta Prawna, Polsat News oraz Polskie Radio.
Konkurs jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, poddziałanie 2.4.1 Centrum analiz i pilotaży nowych instrumentów inno_LAB.

Eksperyment pożarowy w Pionkach
W dn. 25-26 sierpnia br. na terenie Ośrodka Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej w Pionkach przeprowadzono eksperyment pożarowy "Bezpieczny pożarowo szkieletowy dom drewniany" połączony z konferencją naukową.
Eksperyment polegał na wznieceniu pożaru w budynku wielokondygnacyjnym w pełnej skali.

Projekt "Nauka bez Barier"
Zapraszamy do odwiedzenia strony projektu "Nauka bez Barier" realizowanego przez Fundację Neuron+ pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Celem projektu jest wspieranie dostępności nauki i szkolnictwa wyższego dla osób z niepełnosprawnością.

Formy do badania betonu CEPLAFIB
Instytut Techniki Budowlanej, partner projektu CEPLAFIB finansowanego z programu LIFE, zakończył badania nad możliwością wykorzystania materiału kompozytowego do wytwarzania form do badania betonu, zgodnie z wymaganiami normy PN-EN 12390-1.

Nagroda SFPE "5 Under 35" dla dra inż. Wojciecha Węgrzyńskiego
Dr inż. Wojciech Węgrzyński, ekspert Zakładu Badań Ogniowych ITB został wyróżniony nagrodą stowarzyszenia Society of Fire Protection Engineers (SFPE) "5 Under 35" przyznawanej młodym liderom w bezpieczeństwie pożarowym.
Serdecznie gratulujemy!

Profesor Lech Czarnecki doktorem honoris causa Politechniki Świętokrzyskiej
W dniu 1 lipca 2020 roku odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Politechniki Świętokrzyskiej prof. dr. hab. inż. Lechowi Czarneckiemu.
Przyznanie Panu Profesorowi tytułu doktora honoris causa to wyjątkowe wydarzenie w całej 75-letniej historii Instytutu Techniki Budowlanej.

ITB partnerem merytorycznym kampanii "Dom z klimatem"
Instytut Techniki Budowlanej został partnerem merytorycznym planowanej kampanii edukacyjno-informacyjnej pn. Dom z klimatem na mocy podpisanego porozumienia o współpracy w ramach inicjatywy Ministerstwa Klimatu.
Działania będą miały na celu promowanie budownictwa ekologicznego, w tym budownictwa drewnianego.

Nagroda dla przedstawicieli ITB w konkursie autorskim "Inżynierii i Budownictwa"
Kolegium Redakcyjne "Inżynierii i Budownictwa" rozstrzygnęło konkurs autorski i przyznało nagrodę pracownikom Instytutu Techniki Budowlanej za wyróżniające się przedstawienie interesujących problemów w realizowanych konstrukcjach budowlanych w kraju. Laureatami zostali: dr hab. inż. Marian Kawulok, prof. ITB; dr inż. Kazimierz Konieczny; dr inż. Leszek Słowik.

Nowy tunel aerodynamiczny w ITB
16 czerwca 2020 r. w Instytucie Techniki Budowlanej zakończono budowę pierwszego tunelu aerodynamicznego. Dzięki niemu w ITB zostanie zainicjowana nowa era badań nad wpływem wiatru na obiekty budowlane w sytuacjach ekstremalnych.

Nowości wydawnicze ITB
Ukazały się nowe wydawnictwa ITB:
"Konstrukcje wieżowe żelbetowe i murowe. Podstawy diagnostyki" - seria: Prace Naukowe. Monografie
"Kable elektryczne stosowane w budynkach. Wymagania dotyczące reakcji na ogień. Instrukcja" - seria: Instrukcje, Wytyczne, Poradniki
"Posadzki betonowe utwardzone powierzchniowo preparatami proszkowymi" - seria: Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych

Publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgra inż. Sławomira Dudziaka - w trybie zdalnym
W dniu 15 czerwca 2020 r. odbyła się - w trybie zdalnym - publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgra inż. Sławomira Dudziaka pod tytułem „Nieliniowa analiza żelbetowych konstrukcji powłokowych metodą elementów skończonych uwzględniająca usztywnienie zbrojenia przy rozciąganiu”.

10. spotkanie Grupy roboczej ds. standaryzacji i certyfikacji w formie zdalnej
W czwartek 28 maja 2020 r. odbyło się 10. spotkanie Grupy roboczej ds. standaryzacji i certyfikacji, po raz pierwszy prowadzone w formie zdalnej. ITB jako partner Projektu Sektorowa Rada ds. Kompetencji w Budownictwie jest prekursorem (pionierem) w organizacji spotkania w formie zdalnej Grupy roboczej ds. standaryzacji i certyfikacji.

Współpraca pomiędzy Instytutem Energetyki a Instytutem Techniki Budowlanej
W dniu 28 kwietnia 2020 r. została zawarta umowa o współpracy pomiędzy Instytutem Energetyki - Instytutem Badawczym a Instytutem Techniki Budowlanej. Instytut Energetyki jest jedną z największych polskich jednostek badawczych prowadzących badania w zakresie technologii energetycznych. Jest nowoczesnym centrum badawczo-wdrożeniowym podległym Ministerstwu Klimatu.

Pierwsze webinarium ITB za nami!
W piątek 22 maja br. w ramach Akademii ITB odbyło się pierwsze webinarium na temat wprowadzania wyrobów budowlanych do obrotu w systemie europejskim i krajowym.

Kampania informacyjna „Kupuj świadomie – PRODUKT POLSKI”
Wybierając żywność z oznaczeniem „PRODUKT POLSKI” masz pewność, że została ona wytworzona w kraju i z rodzimych surowców.

Nagroda "2020 Jack Watts Award for Outstanding Reviewer" dla dr. inż. Wojciecha Węgrzyńskiego
Dr inż. Wojciech Węgrzyński otrzymał nagrodę "2020 Jack Watts Award for Outstanding Reviewer" za wyróżniającą się działalność recenzenta w jednym z wiodących czasopism Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego - Fire Technology. Nagrodę otrzymuje corocznie pięciu recenzentów z grona ponad 350-ciu. Nagroda stanowi uznanie jakości, poziomu merytorycznego, liczby i terminowości recenzji w procesie peer review.

ITB Patronem Merytorycznym Kampanii Edukacyjnej "Dobry Montaż"
Instytut Techniki Budowlanej został Patronem Merytorycznym VI edycji Kampanii Edukacyjnej "Dobry Montaż" organizowanej przez Związek Polskie Okna i Drzwi.

Tablice gratulacyjne dla 9 firm wręczone podczas Forum Wentylacja - Salon Klimatyzacja 2020
Podczas tegorocznej edycji Forum Wentylacja - Salon Klimatyzacja wręczono na stoisku Instytutu Techniki Budowlanej tablice gratulacyjne z okazji uzyskania Krajowej Oceny Technicznej w obszarze wyrobów do wentylacji i klimatyzacji dziewięciu firmom.

Tablice gratulacyjne dla firmy Schiedel i Smay – BUDMA 2020
W drugim dniu Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2020 w Poznaniu wręczono na stoisku Instytutu Techniki Budowlanej tablice gratulacyjne z okazji uzyskania Krajowej Oceny Technicznej w obszarze wyrobów do wentylacji i klimatyzacji firmom Schiedel Sp. z o.o. oraz SMAY Sp. z o.o.
Jeszcze raz serdecznie gratulujemy!

Nowości wydawnicze ITB
Ukazały się nowe wydawnictwa ITB:
- "Prefabrykowane systemy ociepleń ścian zewnętrznych. Elewacje veture." - Seria: Seria: Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych
- "Ochrona zabudowy w sąsiedztwie głębokich wykopów. Wytyczne" - Seria: Instrukcje, Wytyczne, Poradniki
- "Zakładowa kontrola produkcji wyrobów budowlanych. Wytyczne" - Seria: Instrukcje, Wytyczne, Poradniki

ITB wystawcą na Festiwalu Pracy JOBICON 2020
Instytut Techniki Budowlanej został wystawcą Festiwalu Pracy "JOBICON", który odbył się dn. 2 marca br. w CENTRUM EXPO XXI w Warszawie.

Statuetka MTP z okazji Jubileuszu ITB
Podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA '20 Instytut Techniki Budowlanej został uhonorowany okolicznościową statuetką z okazji przypadającego w 2020 roku jubileuszu 75-lecia działalności ITB. Serdecznie dziękujemy za życzenia!

Wyróżnienia Buildera dla Instytutu Techniki Budowlanej
Builder po raz 17 wyróżnił firmy i ludzi działających na rzecz branży budowlanej, kreujących nowe podejście do relacji na rynku poprzez wsparcie go specjalistyczna wiedzą, usługami i nowymi technologiami. Dyrektor Instytutu dr inż. Robert Geryło został wyróżniony tytułem „Osobowość Branży 2019 w kategorii Nauka”. Wyróżnienie przyznawane jest przez Redakcję i Radę Naukową miesięcznika „Builder” szefom firm za efektywne zarządzanie, skuteczne poszerzanie potencjału i przewagi konkurencyjnej firmy, jak również za przedsiębiorczość i intuicję biznesową oraz wspieranie istotnych dla rozwoju branży inicjatyw. „Laury Buildera 2019” zostały przyznane Instytutowi Techniki Budowlanej za wieloletnią działalność naukową , badawczą i ekspercką na rzecz rozwoju budownictwa w Polsce, a dr inż. Jarosław Szulc z Zakładu Konstrukcji Budowlanych, Geotechniki i Betonu ITB otrzymał „Laury Buildera 2019” za wyróżniającą się działalność naukową i ekspercką na rzecz rozwoju nowoczesnego budownictwa w Polsce.

ITB na Targach Budma 2020
W dniach 4-7 lutego 2020 r. w Poznaniu odbyły się Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2020, podczas których Instytut Techniki Budowlanej zaprezentował na stoisku swoją ofertę.
Serdecznie dziękujemy za odwiedzenie naszego stoiska i za zainteresowanie ofertą Instytutu.
Zapraszamy do współpracy.

ITB patronem MONTERIADY 2020
Instytut Techniki Budowlanej został Patronem Merytorycznym 5. edycji pokazu "MONTERIADA 2020", który odbył się w dniach 4-7 lutego 2020 r. podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA w Poznaniu.
Organizatorem wydarzenia był Związek Polskie Okna i Drzwi.

I Konferencja Sektorowej Rady ds. Kompetencji w Budownictwie
W dniu 30 stycznia 2020 r. odbyła się w Warszawie I KONFERENCJA SEKTOROWEJ RADY DS. KOMPETENCJI W BUDOWNICTWIE.

Warsztaty dla pracowników naukowych
Instytut Techniki Budowlanej zorganizował warsztaty dla pracowników naukowych pt. „Jak skutecznie przygotować i opublikować artykuł naukowy w czasopiśmie o wysokiej punktacji?”.
Warsztaty poprowadził prof. Mirosław Skibniewski z wydziału Inżynierii Lądowej i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Maryland, USA. Profesor M. Skibniewski jest Redaktorem Naczelnym pisma Automation in Construction wydawanego przez wydawnictwo Elsevier.

Seminarium z udziałem ekspertów z Imperial College London
19 listopada br. w siedzibie Instytutu Techniki Budowlanej zorganizowano seminarium pt. "Turning chaos into order - the use of scientific programming and big-data in civil-engineering science" na temat wykorzystywania zbiorów danych i ich przetwarzania na potrzeby publikacji naukowych, w trakcie którego wygłoszono m.in. następujące prezentacje:
Matthew Boner, Imperial College London: "How we created KRESNIK - a top-down data-driven approach to understanding the fire performance of building facades",
Wojciech Węgrzyński, ITB: " Simple ideas for stunning figures. How to improve the quality of papers by turning boring data into beautiful plots".

Ordery Odrodzenia Polski dla dwóch Profesorów z ITB
Postanowieniem Prezydenta RP Ordery Odrodzenia Polski otrzymali dwaj zasłużeni pracownicy naukowi Instytutu Techniki Budowlanej: prof. dr inż. Lesław Brunarski - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej w dziedzinie nauk technicznych, za osiągnięcia w pracy zawodowej oraz dr hab. inż. Marian Kawulok, prof. ITB - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju budownictwa, za osiągnięcia w pracy zawodowej. Uroczystość odbyła się w dniu 4 listopada 2019 r. w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Odznaczenia w imieniu Prezydenta RP wręczył minister Jerzy Kwieciński. W uroczystości wzięli udział dr inż. Robert Geryło - Dyrektor Instytutu Techniki Budowlanej, prof. dr hab. inż. Andrzej Garbacz - przewodniczący Rady Naukowej ITB, Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, Norbert Książek - Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, Anita Grabowska-Wlaź - Dyrektor Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji oraz Ryszard Trykosko - Przewodniczący Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.

"Inżynier w Gospodarce i Nauce" Chicago 2019
W dniach 25 – 27 października 2019 r. odbyło się w Konsulacie Generalnym RP w Chicago Sympozjum „Inżynier w Gospodarce i Nauce” Zjazd Rady Polskich Inżynierów w Ameryce Północnej.
Instytut Techniki Budowlanej był reprezentowany przez Dyrektora Instytutu oraz przedstawicieli Prezydium Rady Naukowej ITB.

Patronat ITB nad konferencją "Szkło budowlane. Nowe przepisy, technologie i organizacja produkcji"
Instytut Techniki Budowlanej został Patronem Konferencji Technicznej "Szkło budowlane. Nowe przepisy, technologie i organizacja produkcji", która odbędzie się w dn. 9 grudnia 2019 r. w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie.

Znak budowlany dla wyrobów do wentylacji i klimatyzacji budynków
W dniu 31 grudnia 2020 r. kończy się 4-letni okres przejściowy, po którym obligatoryjne stanie się znakowanie znakiem budowlanym wyrobów do wentylacji i klimatyzacji budynków (gr. 36 zgodnie z Zał. 1 do Rozporządzenia MIiR zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym (Dz.U. z 2018 r. poz. 1233)). Zachęcamy tych producentów wyrobów z gr. 36 , dla których dokumentem odniesienia przy znakowaniu znakiem budowlanym będzie Krajowa Ocena Techniczna, do niezwłocznego rozpoczęcia procedury uzyskania KOT w ITB. Wszystkie niezbędne informacje znajdą Państwo w zakładce https://www.itb.pl/europejskie-oceny-techniczne-krajowe-oceny-i-rekomendacje-techniczne.html i jej dedykowanych częściach poświęconych wyrobom z gr. 36 (m.in. odpowiedzi na często zadawane pytania (FAQ)).

Publikacja w czasopiśmie naukowym Energies
Publikacja zespołu naukowego Zakładu Badań Ogniowych ITB pod kierunkiem dr inż. Wojciecha Węgrzyńskiego zrealizowana we współpracy ze Szkołą Główną Służby Pożarniczej i Akademią Górniczo-Hutniczą, została wybrana spośród 200 publikacji jako temat wiodący - artykuł na okładkę numeru 12(19) czasopisma naukowego Energies. Publikację poświęcono problematyce wykorzystania metody podobieństwa liczby Froude'a w modelowaniu zjawisk pożarowych w małych skalach geometrycznych: https://www.mdpi.com/1996-1073/12/19/3625 Część eksperymentalna pracy powstała w ramach stażu inż. Mateusza Zimnego w Zakładzie Badań Ogniowych ITB w 2018 r. Zespół autorski: M. Zimny (SGSP), P. Antosiewicz (ITB), G. Krajewski (ITB), T. Burdzy (AGH/ITB), A. Krasuski (SGSP) oraz W. Węgrzyński (ITB)

Konferencja Naukowo-Techniczna EKOLOGIA A BUDOWNICTWO
W dniach 10-12.10.2019 r. w Bielsku-Białej odbyła się XXIV Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowo-Techniczna EKOLOGIA A BUDOWNICTWO.

Koniec okresu przejściowego dla EN 16034
W dniu 1 listopada 2019 r. kończy się trzyletni okres przejściowy dla normy zharmonizowanej EN 16034:2014 Drzwi, bramy i okna - Norma wyrobu, właściwości eksploatacyjne - Właściwości dotyczące odporności ogniowej i/lub dymoszczelności.
Zgodnie z art. 17 ust. 5 rozporządzenia (UE) nr 305/2011, po zakończeniu okresu przejściowego norma EN 16034:2014 stosowana łącznie z EN 14351-1:2006+A2:2016 jest wyłącznym środkiem deklarowania właściwości użytkowych i oznakowania CE wyrobów objętych tymi dwoma normami, m.in. drzwi zewnętrznych przeciwpożarowych.
Sporządzenie deklaracji właściwości użytkowych i oznakowanie CE jest możliwe dla tych wyrobów po przeprowadzeniu procedury oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych, w tym po wykonaniu badania typu i uzyskaniu certyfikatu stałości właściwości użytkowych w jednostce notyfikowanej.

Polityka antykorupcyjna ITB
Dyrektor Instytutu Techniki Budowlanej wprowadził w Instytucie Politykę antykorupcyjną ITB oraz procedurę Zarządzania działaniami antykorupcyjnymi. Celem Polityki antykorupcyjnej ITB jest minimalizacja ryzyka wystąpienia działania korupcyjnego, które może pojawić się w określonych obszarach i realizowanych procesach.

Instytut Techniki Budowlanej współorganizatorem Dnia Budowlanych w 2019 r.
Centralne Obchody Dnia Budowlanych odbyły się w dniu 26 września 2019 r. w Airport Hotel Okęcie w Warszawie, ul. Komitetu Obrony Robotników 24.

ITB patronem targów WARSAW BUILD
W dniach 3-6 października 2019 r. odbyła się w nadarzyńskim Ptak Warsaw Expo pod Warszawą pierwsza edycja Międzynarodowych Targów Budowlanych i Materiałów Wykończeniowych Warsaw Build.
Podczas spotkania dr inż. Sebastiana Walla wygłosił prezentację nt. „Ocena innowacyjnych wyrobów budowlanych”.

Porozumienie o współpracy pomiędzy Instytutem Techniki Budowlanej i Deutsches Institut für Bautechnik (DIBt)
W dniu 11 września 2019 r. w siedzibie ITB odbyło się spotkanie Kierownictwa Instytutu Techniki Budowlanej i Deutsches Institut für Bautechnik (DIBt), w wyniku którego zawarto porozumienie o współpracy (MoU). Celem porozumienia jest zacieśnienie dotychczasowej współpracy dotyczącej oceny wyrobów budowlanych w Polsce i Republice Federalnej Niemiec.

65. Konferencja Naukowa KRYNICA 2019
W dniach 15-20 września 2019 r. w Krynicy Zdroju odbyła się 65. Konferencja Naukowa KRYNICA 2019. Część problemowa: "Cyfryzacja w budownictwie i architekturze".
Organizatorami tegorocznej konferencji byli: Komitet Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk, Komitet Nauki Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej.

ITB Patronem Honorowym III Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej "Problemy Inżynierii Bezpieczeństwa Obiektów Antropogenicznych"
Instytut Techniki Budowlanej został Patronem Honorowym III Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej "Problemy Inżynierii Bezpieczeństwa Obiektów Antropogenicznych", która odbyła się w dn. 19-20 września 2019 r. w Warszawie. Organizatorem Konferencji był Oddział Warszawski Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich.

Nowe publikacje ITB
Ukazały się nowe wydawnictwa ITB:
- "Ocena bezpieczeństwa istniejących konstrukcji żelbetowych. Poradnik" - Seria: Instrukcje, Wytyczne, Poradniki
- "Pokrycia dachowe" - Seria: Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych
- "Izolacje przeciwwilgociowe i wodochronne części podziemnych budynków" - Seria: Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych

ITB Patronem Merytorycznym IV Międzynarodowego Forum Stolarki
Instytut Techniki Budowlanej został Patronem Merytorycznym IV Międzynarodowego Forum Stolarki, które odbyło się w dniach 3-4 września 2019 r. w Hotelu Panorama w Mszczonowie.

Kategoria A dla Instytutu Techniki Budowlanej
Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych (KEJN), działając na podstawie art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2016 r. poz. 2045, z późn. zm.), przeprowadził kompleksową ocenę jakości działalności naukowej lub badawczo-rozwojowej jednostek naukowych zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 grudnia 2016 r. w sprawie przyznawania kategorii naukowej jednostkom naukowym i uczelniom, w których zgodnie z ich statutami nie wyodrębniono podstawowych jednostek organizacyjnych (Dz. U. 2016, poz. 2154).
Instytut Techniki Budowlanej uzyskał zatwierdzenie do przyznania kategorii naukowej A.

Udział ITB w targach BUDMA 2019
W dniach 12-15 lutego 2019 r. w Poznaniu odbyły się Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA, podczas których Instytut Techniki Budowlanej zaprezentował na stoisku swoją ofertę.
Serdecznie dziękujemy za odwiedzenie naszego stoiska i za zainteresowanie ofertą Instytutu.
Zapraszamy do współpracy.

ITB na II Forum Gospodarczym Budownictwa i Architektury podczas Targów BUDMA 2018
Podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2018 w Poznaniu odbyło się II Forum Gospodarcze Budownictwa i Architektury (30.01 – 01.02.2018 r.) z udziałem przedstawicieli Instytutu Techniki Budowlanej.